Znajdź nas

Możesz Pomóc

Odwiedzający
509787
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ubiegły tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkie
1833
1455
5557
425807
20310
41845
509787

Your IP: 207.241.229.224
Server Time: 2016-03-16 21:06:06
Visitors Counter

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie

Koronacja koronami biskupimi figury maryjnej odbyła się 24 maja w Przyłękowie na Żywiecczyźnie. Koronę na figurę Matki Bożej wyniesioną z sanktuarium Wspomożycielki Wiernych i umieszczoną przy ołtarzu polowym, nałożył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, a biskup senior Tadeusz Rakoczy nałożył koronę na skronie Dzieciątka Jezusa.

Usytuowany na wysokości 630 m n.p.m. Przyłęków u podnóża Kiczory w Beskidzie Żywieckim przyciąga pielgrzymów nieprzerwanie od początku XX w. Jednak dopiero od grudnia 2008 r. tutejsze miejsce kultu maryjnego ma charakter oficjalnego sanktuarium. Kult ,,Pani Przyłękowskiej" umocnił się i rozwinął z chwilą przybycia i osiedlenia się w tym miejscu salezjanów.

W tej niewielkiej miejscowości, położonej na zboczach góry zwanej Kiczorą, niedaleko Żywca, wciąż trwa pamięć o objawieniu Matki Bożej, które miało miejsce 2 lipca 1886 roku. Szanowany gospodarz i pasterz, ojciec licznej rodziny i czciciel Maryi, Wojciech Stefko, otrzymał polecenie zbudowania w tym miejscu kaplicy. Przy jej budowie wypłynęła woda, która stała się szczególnym znakiem i potwierdzeniem woli Matki Bożej. Obmyta wodą z tego źródełka córka Wojciecha Stefki doznała całkowitego uzdrowienia z ciężkiej i trwającej wiele lat choroby. Później uzdrowione zostały inne osoby, a wśród nich ówczesny proboszcz parafii żywieckiej. W krótkim czasie stanął murowany kościół, poświęcony w 1902 roku. Wykonaną w Krakowie figurę Matki Bożej poświęcono w Żywcu i w procesji poniesiono na miejsce objawień. Od momentu ustawienia w głównym ołtarzu figura doznaje wielkiej czci wiernych, przekonanych o przemożnym orędownictwie Maryi w tym miejscu. Księża Salezjanie, przybyli do Przyłękowa w roku 1953, rozpoznali w czczonej figurze podobieństwo do znanego im wizerunku Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, który rozpowszechniał ich założyciel, św. Jan Bosko.


p  w q 

r  a s

 

q s f

Na Szlakach Papieskich

Na Szlakach Papieskich                                                                  

…”Pilnujcie mi tych szlaków”…papież w zakopanem

wzywał Ojciec Święty

I ledwo wiosna wróciła                                              

Wyruszamy

Jego śladami

Duchową drogą

Między niebem a ziemią

Poznawać siebie

Poszukać czegoś więcej w górach

Pochylić się nad macierzanką                                                                                                                          http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQIq5y-hd6Z7N8xjKomx2MMFuCQYZqbz2zBwZ7K4HZoUdnT05CfJg

Westchnąć obok przydrożnej kapliczki

Pokłonić się rozmodlonej łące

Pozbierać blaski świata

Wysłuchać sumienia

Podnieść się z własnych upadków

Unieść brzemię drugiego

By się nie pogubić

Trzymamy się Jego

Jego szlaków wydeptanych

Jesteś w Raju, Ojcze Święty

A my na Twoich szlakach

---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ---- ----

Szlak Papieski:

Kozy - Hrobacza Łąka - Straconka

Społeczna inicjatywa utworzenia Szlaku Papieskiego jest odpowiedzią na pragnienie Jana Pawła II wypowiedziane w Watykanie w 1979 roku : "... dobrze by było umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię...". Przesłanie Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków..." stało się mottem realizowanego w naszej gminie projektu mającego na celu upamiętnianie miejsc pobytu i wypraw w Beskid Mały księdza/biskupa/kardynała Karola Wojtyły, zwłaszcza tych z lat 50-tych XX wieku, kiedy wikariuszem w Kozach był zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, ks. Franciszek Macharski, późniejszy metropolita krakowski.

http://kozy.vot.pl/static/uploads/szlak-papieski/mapka.png

Kozy - Kapliczka u Panienki - Kamieniołom (2,7 km) - Hrobacza Łąka (4,7 km) - Przełęcz U Panienki (6,1 km) - Groniczki - Gaiki (8,5 km) - Przełęcz Przegibek (10,4 km) - Magurka Wilkowicka (11,9 km) - Przełęcz Łysa (14,4 km) - Straconka (16,4 km).

Szlak rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem Świętych App. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach.

Szczegółowy opis trasy : więcej

http://kozy.vot.pl/static/zdjecia/2008/06/19/cache/u_panienki_lato_display.JPG  http://kozy.vot.pl/static/zdjecia/2012/08/23/cache/1_display.JPG  http://nsik.com.pl/archiwum/153/img/11_4.jpg


Góra Matyska - Golgota Beskidów

"I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego.”( Mk 15,21)

Drodzy Znani i Nieznani, w kraju i za granicą, Pielgrzymi do Domu Ojca! O Polakach pisze współczesny poeta, że „kochają Drogę Krzyżową”. Poeta nie pyta każdego z nas: czy ty kochasz drogę krzyżową, czy chcesz nią iść, czy chcesz iść za Jezusem? Bez pytań, każdego dnia jesteśmy na pielgrzymim szlaku, a celem ma być Dom Ojca.

Grzeszna natura ludzka, nie bez naszego, nieraz świadomego udziału, sprowadza nas na pobocza Drogi Życia. Chęć pójścia na skróty może sprowadzić na manowce i tak jest w dzisiejszym świecie. Zapatrzeni pod swoje nogi, gdy po latach podniesiemy głowę i spójrzymy przed siebie, czy wokół, może się okazać, że z tego miejsca nie widać już krzyża, pustka, żadnego drogowskazu. Przeraża taka wizja i oby nigdy nie stała się naszym udziałem.

Przynaglony miłością Chrystusa, śp. ks. prałat Stanisław Gawlik z parafii Radziechowy Wieprz pozostawił drogowskaz – Krzyż na Matysce. Jest droga wiodąca do niego, a że jest to droga jedyna i innej nie ma, świadczą stacje Drogi Krzyżowej.

W ten szczególny, rozmodlony czas Wielkiego Postu na Matyskę pielgrzymują katolicy z bliższych i dalszych okolic. Modlą się odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Kształt poszczególnych stacji jest niesamowity i głeboko zapada w świadomości. Na zboczach niewielkiego wzniesienia Matyski znajdują się, jak żywe sceny upamiętniające ukrzyżowanie Pana Jezusa. Te niesamowite i zarazem straszne rzeźby niesamowicie komponują się w tej okolicy. Niektóre osoby wspominają, że warto dla odnowy duchowej, wyjść na Matyskę samotnie. Fundamentalne wartości: życia, czasu, wiary, przemijania. Na szczycie Matyski nabierają ogromnej siły przesłania. Każdego dotyka lekka zaduma nad samym sobą.

Na górze lśni nierdzewna stal. Krzyż jak można przeczytać na kamiennym cokole, został wzniesiony przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawia II. 

Matyska wznosi się na wysokość 609   m.n.p.m. Widok ze szczytu dostarcza niesamowitych wrażeń wizualnych. Jesteśmy otoczeni górami! Wzgórze to położone jest między miejscowościami Radziechowy-Wieprz i Przybędzą. Obie miejscowości to południowo-zachodnia część Kotliny Żywieckiej. Ze szczytu Matyski dostrzec można panoramę Beskidu Małego, miasta Bielsko-Biała i Żywiec. Szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego takie jak: Skrzyczne, Klimczok, Rysianka oraz Babia Góra.

ST 1 Jezus skazany na śmierć przez PiłataST2 Jezus bierze krzyż na ramionaST3 Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszyST4 Jezus spotyka swą MatkęST5 Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż JezusowiST6 Weronika ociera twarz JezusowiST7 Jezus po raz drugi upada pod krzyżemST9 Jezus upada pod krzyżem po raz trzeciST10 Jezus z szat obnażonyST11 Pan Jezus przybity do krzyżaST13 Zdjęcie Pana Jezusa z krzyżaST14 Złożenie Pana Jezusa w grobieKrzyż milenijny na MatysceKrzyż milenijny na Matysce

Krzyż milenijny na Matysce

Św Mikołaj z Pierśćca

http://super-nowa.pl/img/235/8683.orig.jpgZbliża się grudzień. Początek tego miesiąca to czas, kiedy do kościoła świętego Mikołaja w Pierśćcu przybywają pielgrzymi. Kulminacją uroczystości będzie niedzielny odpust w pierwszą niedzielę po 6 grudnia. Ksiądz Jerzy Horzela, proboszcz Pierśćca, spodziewa się w tym roku nawet siedmiu tysięcy gości.

Od niepamiętnych czasów istnieje zwyczaj pocierania o figurę świętego Mikołaja chusteczek oraz bielizny chorych. Plecy figury są „wypolerowane” przez osoby, które przychodzą prosić świętego o pomoc. Wierni przyjeżdżają tam, by prosić o zdrowie dzieci, o uzdrowienie z chorób, o szczęśliwy wynik operacji, o potomstwo i szczęśliwe rozwiązanie. Proszą św. Mikołaja również o błogosławieństwo dla dobytku, a nawet o łaskę szybkiej śmierci. W kronice parafialnej znajdują się opisy nadzwyczajnych pomocy za wstawiennictwem świętego.

Podczas kilkugodzinnej wizyty pielgrzymów w kościele duchowny prostuje wiedzę swoich niektórych gości. Wierzących w lapońskie pochodzenie świętego wyprowadza na właściwą drogę. Zaznacza, że święty Mikołaj pochodzi z Turcji, a centrum jego kultu znajduje się we włoskim Bari. To właśnie stamtąd w 1963 roku relikwie świętego przywiózł do Pierśćca biskup Bolesław Kominek. Pielgrzymi całują relikwiarz ze szczątkami świętego.

-------------------------

Przed wojną w Górkach Wielkich położonych nieopodal Pierśćca mieszkała znana pisarka Zofia Kossak - wnuczka znakomitego malarza Juliusza Kossaka. Swoją fascynacją śląską twórczością, tradycją i pobożnością ludową zasłużyła na miano "gaździny literatury śląskiej". Kiedyś w ręce pisarki trafiły stuletnie zapiski miejscowego gazdy, w których opisano historię pierścieckiej figury św. Mikołaja. Urok tej opowieści, w której obok legendarnej fikcji odnaleźć można wielką cześć dla Świętego sprawił, że Zofia Kossak postanowiła napisać "Legendę o św. Mikołaju z Pierśćca".

Zofia Kossak

Legenda o świętym Mikołaju z Pierśćca

/obszerniejsze fragmenty/

Jan Wojnar z Małych Górek przyszedł po sąsiedzku w odwiedziny. Z kieszeni wydobył od niechcenia czarną książeczkę paszportowego formatu.

W rozdziale „O figurach” zamieścił opis dziejów cudownego posągu świętego Mikołaja z Pierśćca, po dziś dzień powszechną czcią otaczanego:

„...Pasterz jeden wyrzezał tę figurę z lipowego drzewa, kiere wiatr obaliła na paszunku...” - zaczął swoją narrację Jan Wojnar.

Działo się to w księstwie cieszyńskim, w okolicy, gdzie Wisła wyrwawszy się górom wpływa na nizinę, z bystrego potoku przeobrażając się w stateczną rzekę. Niedaleko już stąd było do „żabiego kraju”. Strzeliste bory, pokrywające zbocza gór beskidzkich, ustępowały miejsca zagajom, mokrym olszynom, brzeźniakom, w których lubowały sobie szkodne dziki. Pod wsią Strumień grunt był podmokły, wiosną i jesienią grząski. Kto nie znał drogi łatwo mógł utonąć w bagnie. Nieraz też takie wypadki bywały.

Czytaj więcej...

Parafia w Leśnej - największy w Polsce zbiór relikwiarzy

Kościół św. Michała Archanioła w Leśnej

Wszystkich turystów podróżujących po Beskidzie Żywieckim, a także wszystkich odwiedzających najnowszy aquapark w Leśnej, niedaleko Żywca

Zapraszamy do kościoła parafialnego w Leśnej.

Mieści się tu zbiór 106 relikwii świętych i błogosławionych. Jest to prawdopodobnie największy w Polsce zbiór relikwiarzy z doczesnymi szczątkami patronów Kościoła katolickiego z całego świata. Znajdują się relikwie m.in. św. Faustyny, św. Floriana, św. Pawła, św. o. Pio, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty czy niedawno wyniesionej na ołtarze bł. Matki Celiny Borzęckiej. W 2006 roku do zbioru relikwii dołączyły relikwie jedenastu apostołów oraz św. Pawła, a w 2011 roku relikwia bł. Jana Pawła II, jaką są zamknięte w kapsule włosy papieża Polaka.

http://lesna.bielsko.opoka.org.pl/images/stories/2010/relikwie-wkadka-do-wsplnoty1.jpg

Kiedy do kościoła w Leśnej przybywa delegacja z nową relikwią, od granicy parafii witają ją, trzepocząc uroczyście, zawieszone na płotach kolorowe chorągiewki z materiału ciętego w trójkąty.

W tej chwili dostępne są tylko dwie relikwie pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II. Do pierwszych należy krew, która znajduje się na kawałkach bandaża, dysponuje nim ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Drugie to włosy, którymi dysponuje metropolita lwowski -wyjaśnia proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, ks. Piotr Sadkiewicz. Wyróżnia się 3 kategorie relikwii- dodaje proboszcz Sadkiewicz. Relikwie pierwszego stopnia są związane z ciałem danego błogosławionego albo świętego. Druga kategoria to przedmioty, których używał święty czy błogosławiony. Relikwie trzeciego stopnia tworzy się przez dotknięcie przedmiotu relikwią pierwszego stopnia, na przykład kawałek materiału, który można spotkać najczęściej w obrazkach, które się rozprowadza.

Przekazanie kapsuły z relikwią włosów bł. Jana Pawła II do parafii św. Michała Archanioła odbyło się w roku 2011 w Katedrze we Lwowie.




O Parafii

Rzymskokatolicka Parafia
NMP Królowej Świata

   

43-309 Bielsko-Biała

ul. Startowa 16
tel. (033) 814-11-13
e-mail: parafia[at]parafiacyglas.pl
www: parafiacyglas.pl

 

Jeśli chcesz wspomóż swoja parafię:

 

Konto bankowe:
95 1050 1070 1000
0022 1678 2082

 

Z błogosławieństwem Bożym  dla wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców  oraz z modlitwą w Ich intencji  w każdą pierwszą sobotę miesiąca  sprawowana jest Msza Św. o godz. 18.00 (19.00 maj - sierpień).

 

kst

 
 
 
 

Duszpasterstwo w parafii
prowadzą Księża Salwatorianie.

 

MSZE ŚWIĘTE:

 

w niedziele i święta:
6:30 - ogólna
8:00 - ogólna
9:30 - ogólna  
11:00 - dla dzieci
12:30 - ogólna  
19:00 (18:00)* - ogólna

 

w tygodniu:
6:30** - ogólna  
7:00 - ogólna  
16.30 w I piątek miesiąca

 

- Msza św. szkolna dla
dzieci i młodzieży
19:00 (18:00)*** - ogólna

 

* od maja do sierpnia
o godz. 19.00, a od

 

września do kwietnia
o godz. 18.00;

 

wszystkie godziny podane
w nawiasach dotyczą
okresu odwrześnia do kwietnia;

 

** w okresie wakacyjnym
(lipiec i sierpień) nie ma

 

Mszy św. o godz. 6.30;
*** w soboty Msza św.niedzielna.

Wypominki roczne

Ta strona używa plików cookies! Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Po więcej informacji na temat plików cookies, sprawdź naszą politykę prywatności.

EU Cookie Directive Module Information